Koniec budowy statków w Portsmouth a szkockie referendum

Koncern BAE Systems oświadczył w środę, że zakończy budowę statków w Portsmouth i zwolni tam 940 pracowników.  Jest to konsekwencja, między innymi, redukcji budżetu obronnego Wielkiej Brytanii. Portsmouth skończyło niedawno prace nad dwoma królewskimi lotniskowcami i nie otrzymało nowych zamówień od Royal Navy. W stoczni wciąż prowadzone będą prace remontowe i konserwacyjne. Budowa nowych statków zakończy się w drugiej połowie 2014 r.

W komentarzach do decyzji podkreśla się, że BAE zdecydowało się kontynuować budowę statków w Szkocji. Także tam straci pracę ok. 800 osób, ale to właśnie Glasgow ma stać się nowoczesnym centrum wyposażającym brytyjskie siły zbrojne. Czy ma być to przynęta, a zarazem przestroga dla Szkotów, aby jednak w przyszłym roku nie  głosowali za niepodległością? Brytyjski koncern BAE Systems nie wypowiada się na razie na temat funkcjonowania w Szkocji, gdyby ta miała stać się oddzielnym krajem, a minister obrony potwierdził, że Royal Navy zamówiło w Glasgow trzy nowe pełnomorskie okręty patrolowe. W przyszłości, a konkretnie już po referendum niepodległościowym, mają tam także powstawać okręty Global Combat.

Minister Obrony Philip Hammond oświadczył, że decyzja BAE nie była niespodzianką: „Utrata miejsc pracy jest godna ubolewania, ale to musiało nastąpić.”  Także opozycja nie próbowała wykorzystać tej wiadomości w czasie cotygodniowego starcia premiera i lidera opozycji podczas Prime Ministers Question. Ed Miliband skoncentrował się na wytykaniu Cameronowi cięć w NHS i A&E. Z rozmowy przeprowadzonej tego samego dnia na antenie BBC wynika, że Labour Party przyjmuje rządowe wyjaśnienie, że decyzja o zamknięciu stoczni wynika ze zmiany priorytetów w kwestiach obronnych.

Na podstawie: BBC News, BBC Radio 4, PMQs z 6 listopada 2013.

Dodaj komentarz

262 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Patel: UK czeka na najzdolniejsze polskie talenty

Wiadomość, którą chcę wysłać światu po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, jest jasna: Wielka...