Jednostronna gwarancja May dla obywateli UE w UK w razie no deal

Theresa May jednostronnie zadeklarowała gwarancję ochrony praw obywateli UE w UK, gdyby doszło do brexitu bez porozumienia. To pierwsza tak wyraźna deklaracja ze strony brytyjskiej premier.

Więcej o prawach obywateli UE w UK w razie brexitu bez umowy.

„Jesteście naszymi przyjaciółmi, sąsiadami i kolegami z pracy. Chcemy, żebyście pozostali” – powiedziała do obywateli UE premier May.

Przemawiając na Downing Street dzień po nieformalnym szczycie Rady Europejskiej w Salzburgu brytyjska premier zapewniła także, że w razie braku porozumienia granica między Irlandią Północną a Republiką Irlandii pozostanie otwarta.

Komentując brak efektów szczytu, który w ujęciu brytyjskich mediów zakończył się „upokorzeniem”, premier Theresa May powiedziała: – „Traktuję UE z szacunkiem i oczekuję tego samego dla Wielkiej Brytanii. Na tym etapie negocjacji nieakceptowalne jest odrzucanie propozycji bez przedstawiania własnych”.

Theresa May potwierdziła, że nie przyjmie propozycji UE dotyczących rozwiązania kwestii irlandzkiej. Zdaniem May propozycja z Chequers jest najlepszą opcją i rozwiązuje dwa kluczowe problemy: północnoirlandzkiego backstopu i przyszłych relacji. Zapowiedziała jednak, że przedstawi w najbliższych dniach nową propozycję backstopu.W słowach, które sugerują pewne ustępstwa, May zapowiedziała, że w jej propozycji backstopu pojawi się możliwość by to Zgromadzenie Północnoirlandzkie decydowało, czy prowincja ma podlegać regulacjom UE, czy UK.

Brytyjska premier zakończyła oświadczenie słowami: „nikt nie chce dobrego porozumienia bardziej niż ja, ale UE musi mieć jasność, że nie odwrócę wyniku referendum, ani nie podzielę mojego państwa”.

Wieczorem przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wydał oświadczenie, w którym powtórzył, że „Chequers, to krok we właściwym kierunku” i że nadal liczy na kompromis. Wyjaśnił jednak, że brytyjskie wystąpienie na szczycie w Salzburgu było „zaskakująco bezkompromisowe”, co pchnęło inne państwa członkowie UE do zadeklarowania zaufania do prowadzącego negocjacje Michela Barniera oraz potrzymania stanowiska w sprawie integralności wspólnego rynku.

Nieformalny szczyt Unii Europejskiej w Salzburgu był pierwszym spotkaniem przywódców państw i rządów UE od czasu publikacji przez UK białek księgi w sprawie postbrexitowych relacji z UE. Po spotkaniu Donald Tusk powiedział, że UE odrzuca propozycje współpracy gospodarczej przedstawione przez UK. Strony nie wypracowały także kompromisu w sprawie uniknięcia twardej granicy między Republiką Irlandii a Irlandią Północną. Przewodniczący Tusk powiedział także, że nadchodzące, formalne, spotkanie Rady Europejskiej 18 października będzie „momentem prawdy” w negocjacjach brexitu. Wtedy, po ocenie stanu negocjacji, ma zapaść decyzja czy w połowie listopada zostanie zorganizowany nadzwyczajny szczyt poświęcony wyłącznie kwestii brexitu i akceptacji ostatecznej treści traktatu o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Więcej o szczycie w Salzburgu w BrexitBrief7.

Na podstawie:

Oświadczenie Donalda Tuska z 21.09, Przemówienie Theresy May z 21.09,

 

 

261 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Boris Johnson wygrywa wybory parlamentarne

Historyczne zwycięstwo Partii Konserwatywnej w wyborach do Izby Gmin pozwala oczekiwać, że brexit nastąpi najpóźniej...