Jak wyborcy podejmują decyzje?

Idealny wyborca opiera polityczne decyzje na racjonalnej analizie programów wyborczych i faktycznych działań kandydatów na przestrzeni lat. Rzeczywistość zwija tę teorię w malutką kulkę i celnie trafia nią do kosza na śmieci.

Większość z nas postępuje w sposób bardzo ludzki: zamiast zbierać i analizować informacje robimy to, co ludzie podobni do nas, osoby z takich samych środowisk, czy grup społecznych. Stąd bierze się podwójna funkcja sondaży: z jednej strony pokazują intencje wyborców, z drugiej modyfikują je, bo świadomie lub nieświadomie dostosowujemy nasze wybory do naszej percepcji. Zawsze robisz to co samo co większość? Z sondażu wyczytasz, że powinieneś głosować na konserwatystów. Czujesz, że nie pasujesz do mainstreamu? Prędzej pójdziesz zagłosować na partie opozycyjne.

Znaczna większość wyborców kieruje się szeroko pojętymi ideami, jest podatna na proste slogany i niezależnie od tego czy chce, czy nie, jest bardzo stronnicza – twierdzą analitycy BBC Radio 4.

W Wielkiej Brytanii coraz ważniejszym czynnikiem oddzielających wyborców różnych opcji staje się wiek. Powoli zanika głosowanie klasowe, podobnie jak podział na tradycyjnych wyborców prawicy i lewicy. Wraz z nimi kończy się dominacja systemu dwupartyjnego. Obok poglądów na gospodarkę i sprawy społeczne ważne stały się opinie na temat integracji europejskiej, globalizacji, czy zmian klimatycznych, a w Szkocji kwestia suwerenności. Dlatego wzmacnia się pozycja do tej pory marginalnych partii jak Liberalni Demokraci, UKIP i SNP, a dwóm głównym partiom coraz trudniej sklasyfikować wyborców, zdecydować, które kwestie są dla nich priorytetowe i jakie uwzględnić w kampanii.

Ale nie tylko partie próbują nami manipulować. Dużo częściej… manipulujemy sobą sami. Pozwalamy przejmować stery emocjom. Gdy słyszymy nielubianego polityka, automatycznie negatywnie podchodzimy do jego pomysłów. Okazuje się nawet, że kot należący do nielubianego polityka najczęściej podoba nam się mniej niż kot polityka, z którym się zgadzamy.

Na nasze wybory wpływają też zupełnie nieistotne elementy. Jeśli do urn pójdziemy niezdecydowani kluczowe może okazać się rozmieszczenie nazwisk na karcie do glosowania. Albo pogoda, która czasem zniechęca nas w ogóle do glosowania lub nastraja pozytywnie albo negatywnie.

Politycy zdają sobie sprawę, że o naszych wyborach politycznych często decydują emocje, celowo więc nakręcają nasze nastroje. Część buduje swoje poparcie na entuzjazmie i nadziei, część – na rozczarowaniu i złości. Stosują proste hasła, które często powtarzane łatwo przyswajamy, i nie zastanawiając się nad tym, włączamy je podświadomie w nasz proces decyzyjny.

Warto być tego świadomym i zawczasu wyrobić sobie własne, merytoryczne zdanie na temat tego na kogo warto głosować. Już w czwartek wybory lokalne w większej części Wielkiej Brytanii, w których mogą głosować obywatele UE. Pozostało już niewiele czasu, żeby zapoznać się z programem i życiorysem kandydatów.

231 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Liberalni torysi i labourzyści tworzą nową frakcję. TIG za drugim referendum.

Trzy posłanki Partii Konserwatywnej zdecydowały się w środę opuścić swoją partię i dołączyć do 8...