Europejscy dyplomaci lecą do Iranu

Były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jack Straw stanie na czele delegacji Izby Gmin, która 7 stycznia 2014r. uda się do Iranu. Jest to kolejny krok ku normalizacji stosunków między Londynem i Teheranem po ponownym nawiązaniu relacji dyplomatycznych między tymi państwami.

Według Mohammada Habibollaha-Zadeha, który od listopada pełni funkcję nierezydującego chargé dˈaffaires Islamskiej Republiki Iranu w Zjednoczonym Królestwie, do Teheranu uda się delegacja złożona z czterech przedstawicieli ponadpartyjnej grupy w Izbie Gmin, która zajmuje się tematyką Iranu. Delegacji będzie przewodniczył Jack Straw. Posłowie mają spędzić w Iranie trzy dni. Informację potwierdził również przewodniczący irańsko-brytyjskiej grupy parlamentarnej, Abbasali Mansouri-Arani, który poinformował, że delegacja brytyjska spotka się z przewodniczącym irańskiego parlamentu Almi Larijanim oraz przewodniczącym komisji ds. zagranicznych i bezpieczeństwa Alaeddinem Boroujerdinem.

Informację o wizycie podała we wtorek irańska agencja informacyjna Mehr News, w piątek potwierdziła ją IRNA. Nie potwierdziła jej na razie strona brytyjska.

Jack Straw był jednym z polityków którzy przekonywali, że wybór Hassana Rouhaniego na prezydenta Iranu otwiera nowe możliwości porozumienia i współpracy z Teheranem, wzywał też rząd brytyjski do rewizji niechętnej postawy wobec Iranu i ponownego nawiązania relacji dyplomatycznych. Straw był jednym z nielicznych Europejczyków zaproszonych na ceremonię zaprzysiężenia prezydenta Rouhaniego w sierpniu br. Straw i Rouhani brali udział w zakończonych niepowodzeniem negocjacjach porozumienia nuklearnego między przedstawicielami Iranu i EU-3 (UK, Niemcy i Francja) w latach 2002-2004.

Wizyta brytyjskiej delegacji to prawdopodobnie kolejny krok na drodze do normalizacji stosunków brytyjsko-irańskich i nawiązania pełnych relacji dyplomatycznych zerwanych w listopadzie 2011 po ataku na brytyjską ambasadę w Teheranie i przywróconych na szczeblu nierezydujących chargé d’affaires w listopadzie bieżącego roku.

Nierezydujący chargé d’affaires Wielkiej Brytanii w Islamskiej Republice Iranu Ajay Sharma złożył wizytę w w Teheranie 3 grudnia. Natomiast jego irański odpowiednik Mohammad Hassan Habibollah-Zadeh był w Londynie 12 grudnia.

Jest to także kolejny krok przybliżający Iran i Europę. Jako pierwsza wizytę w Iranie odbyła minister spraw zagranicznych Włoch Emma Bonino. W wywiadzie dla włoskiego Radio Radicale Bonino powiedziała, że należy wykorzystać szansę jaką dał wybór prezydenta Rouhaniego i wyraziła nadzieję, że kolejni europejscy ministrowie pojawią się w Teheranie. W grudniu Iran odwiedziła także delegacja z Parlamentu Europejskiego. Według agencji Press TV w styczniu lub w lutym do Iranu mają udać się z osobnymi wizytami ministrowie spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski oraz Szwecji Carl Bildt. W styczniu oczekiwana jest także wizyta delegacji włoskiego parlamentu.

Na podstawie: Teheran Times, IRNA, Press TV

Dodaj komentarz

54 More posts in Polityka zagraniczna UK category
Recommended for you
Rezygnacja minister rozwoju międzynarodowego

Po krótkiej rozmowie u premier Theresy May Priti Patel wystąpiła o rezygnację z funkcji minister...