Izba Gmin odrzuciła traktat o wystąpieniu z UE

Posłowie odrzucili 344 do 286 traktat o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jego przyjęcie umożliwiłoby przesunięcie daty brexitu do 22 maja, w tej chwili domyślana data wystąpienia UK z UE to 12 kwietnia.

Do tego dnia UK ma czas na przedstawienie UK nowego planu i decyzję, czy wziąć udział w wyborach do PE. Na 10 kwietnia Donald Tusk zapowiedział już nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej.

Po głosowaniu premier May powiedziała: „Bardzo żałuję, że raz jeszcze odrzuciliśmy wystąpienie w UE w sposób uporządkowany. Domyślna pozycja prawna to no deal 12 kwietnia”. Dodała jednak, że ponieważ parlament odrzucił różne opcje w tym no deal, trzeba teraz uzgodnić „alternatywne wyjście”. Ostrzegła, że długie przedłużenie oznacza niemal na pewno udział w wyborach do PE.

W środę May zapewniał posłów, że odejdzie ze stanowiska, jeśli przyjmą jej deal. Po głosowaniu premier nie wspomniała o planach rezygnacji, ani nowych wyborach parlamentarnych, powiedziała jednak „czuję, że wyczerpujemy możliwości w tej Izbie Gmin. Rząd mimo to będzie nadal starał się doprowadzić do uporządkowanego brexitu”. Do organizacji nowych wyborów wezwał lider Labour Party Jeremy Corbyn oraz lider SNP Ian Blackford.

O rezygnację zaapelował także wiceszef ERG, były wiceminister brexitu Steve Baker. Na odejści liczy Bernard Jenkin. Obaj członkowie ERG znaleźli się wśród 34 posłów Partii Konserwatywnej, którzy zagłosowali przeciw. Nie wszyscy są z ERG, przeciw byli też nikeótrzy zwolennicy 2 referendum.

ERG podzieliło się w tym głosowaniu, Jacob Rees-Mogg głosował z rządem. Do poparcia dealu w ostatniej chwili zdecydowali się też m. in. Dominic Raab i Boris Johnson, typowani do zastąpienia May.

W tej chwili czekamy na decyzję rządu co dalej. W poniedziałek Izba Gmin ma zaplanowane drugie głosowanie opcji brexitu. Rząd musi jednak niezależnie od tego postanowić o co poprosi teraz UE, bo przy obecnym układzie sił kolejna próba ratyfikacji nawet po renegocjacji deklaracji politycznej wydaje się wątpliwa.

117 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Johnson sugeruje UE wstrzymanie się z decyzją o kolejnym opóźnieniu brexitu

W piśmie do posłów Izby Gmin premier Boris Johnson daje do zrozumienia, że zachęca Unię...