Hague kończy wizytę w Europie Wschodniej

– Mołdawia, Ukraina i Gruzja dokonały wielkiego wysiłku budowy wolnych społeczeństw i zasługują na nasze wsparcie – powiedział Hague po przylocie do Kiszyniowa. W Kijowie minister podkreślił wsparcie dla wolnej i zjednoczonej Ukrainy, a w Tbilisi dla aspiracji Gruzji do członkostwa w NATO i UE.

Głównym celem wyjazdu Williama Hague’a było pokazanie, że Wieka Brytania „wspiera państwa regionu w sytuacji konfliktu ukraińskiego”. W tym samym czasie minister obrony Philip Hammond głosił podobne przesłanie w państwach bałtyckich, a ponad 100 brytyjskich żołnierzy rozpoczęło wspólne ćwiczenia wojskowe z wojskami estońskimi. Jednak Hague pytany o ewentualne wsparcie militarne Kijowa odpowiedział, że w planach brytyjskich leży w tej chwili, co najwyżej pomoc w szkoleniu „w przyszłości”, zaoferowanie miejsc w brytyjskich akademiach wojskowych lub wsparcie przyszłych reform wojskowych. Wspólnych ćwiczeń wojskowych nie przewiduje.

Komentując obecną sytuację, Hague przyznał, że Kijów znajduje się pod oczywistą presją Rosji, która próbuje zdestabilizować wschodnią część Ukrainy i prowokować akty przemocy. Minister powtórzył swoje słowa z Izby Gmin, że wśród separatystów na wschodzie Ukrainy, podobnie jak na Krymie, znajdują się żołnierze rosyjscy. Według Hague’a celem działań rosyjskich jest niedopuszczenie do przeprowadzenia wyborów prezydenckich 25 maja. Minister podkreślił także, że Bruksela pracuje nad trzecią grupą sankcji i ważne jest, aby „były one gotowe”.

Wizyta w Gruzji zbiegła się w czasie z oświadczeniem prezydenta Putina o wycofywaniu wojsk rosyjskich z pod granicy ukraińskiej. Odnosząc się do tej deklaracji, Hague zaznaczył, że nie może potwierdzić jej efektów, gdyż nie ma żadnych sygnałów ani dowodów, że wojska są rzeczywiście wycofywane. Rozmawiając w Tbilisi ze swoją odpowiedniczką, Hague podkreślił brytyjskie wsparcie dla euroatlantyckich i europejskich aspiracji Gruzji.

William Hague przebywał w Europie wschodniej od poniedziałku, brał także udział w posiedzeniu Rady Europy w sprawie Ukrainy w Wiedniu.

Na podstawie: FCO, Reuters, AFP

Zobacz też:

UK wspiera kraje Partnerstwa Wschodniego

Brytyjczycy potwierdzają zobowiązania wobec państw bałtyckich

UK a Ukraina/Rosja (kategoria)

 

Dodaj komentarz

55 More posts in Polityka zagraniczna UK category
Recommended for you
Trump wspiera Farage’a przed wyborami w Peterborough

Donald Trump poradził Wielkiej Brytanii wysłanie lidera Brexit Party Nigela Farage'a do negocjowania a z...