Głosujcie na najlepszych – rozmowa z działaczem Liberalnych Demokratów Sławkiem Fejferem

Co jest najważniejsze w tych wyborach lokalnych dla Liberalnych Demokratów?

Sławek Fejfer: Akurat u nas w Shrewsbury nie ma w tym roku wyborów, ale są w sąsiednim Telford. Tam LibDemsi skupiają się na podstawowych problemach lokalnej społeczności, typu brak policji na ulicach, cięcia w budżecie służby zdrowia. Bardzo ważna jest kwestia oddziału A & E. Plan na dziś jest taki, żeby taki oddział pozostał w szpitalu w Shrewsbury, a ten w Telford został zamknięty. Oczywiście w Telford chcą, żeby tamtejszy oddział też nie został zamknięty. Kolejna sprawa lokalna – dziury w jezdniach. U nas, na terenie wiejskim, to jest naprawdę uciążliwe. Dalej cięcia w budżetach lokalnych szkół. Layla Moran przygotowała ostatnio manifest w sprawie edukacji. Jako partia chcemy się skupić na edukacji najmłodszego pokolenia, bo z dobrym wykształceniem łatwiej o dobrą pracę i lepszą przyszłość.

Idąc do wyborów powinniśmy bardziej myśleć o konkretnych kandydatach, kim są i jakie mają plany, czy patrzeć na partie i jej liderów bardziej ogólnie?

Akurat czytałem ten wywiad z kandydatem konserwatystów i po części się z nim zgodzę. Wybory lokalne to bardziej kwestia indywidualna każdego kandydata, niekonieczna mocno związana z przynależnością do konkretnej partii. Dlatego warto poświęcić nawet 5 minut, żeby zapoznać się z programem kandydatów, skontaktować się z nimi. Tutaj wychodzi niestety jedna z tych bolączek dlaczego Polacy nie chodzą na wybory, bo często nie znają kandydatów, nie próbują się skontaktować, ani czegoś więcej o nich dowiedzieć. Mieliśmy taką sytuację, że zapukaliśmy do drzwi polskiej rodziny, kolega z początku nie wiedział, że to Polacy, i próbował się porozumieć z ojcem rodziny przez syna, który chodził do miejscowej szkoły, ale to było bardzo trudne. To jedna z ilustracji, tego że Polacy może i chcą głosować, ale nie wiedzą, nie umieją lub nie chcą się kontaktować z kandydatami, żeby spytać co ci są w stanie dla nich zrobić, co to zmieni, że oddamy na kogoś głos.

To jak się kontaktować z politykami? Jak ich poznawać?

Najlepiej i najszybciej mailem, można też zadzwonić albo pójść do urzędu miasta. Albo będą na miejscu albo można zostawić dla nich wiadomość.  Ale wszystko zależy od problemu. Spotkałem się kiedyś z taką sytuacją, że dziecko nie zostało przyjęte do szkoły i rodzice chcieli pisać o tym do lokalnego posła. Odradziłem, bo posłowie raczej nie zajmują się takimi sprawami, i powiedziałem: lepiej napiszcie do swojego radnego i do radnego z okręgu, w którym jest ta szkoła. Ale jeszcze wracając do poprzedniego pytania, z mojego doświadczenia wynika, że wielu Brytyjczyków głosuje jednak nawet w wyborach lokalnych z klucza partyjnego, dlatego wybory lokalne pokazują jakie trendy panują w społeczeństwie, kto jest na topie.

W wyborach lokalnych chodzi o konkretnych kandydatów, więc nie zachęcasz do głosowania na kandydatów Liberalnych Demokratów?

Znam wielu kandydatów Liberalnych Demokratów i to są naprawdę bardzo pozytywnie ludzie z pasją, żeby coś zmienić, i jeśli wszyscy są tacy, to głos na nich na pewno się nie zmarnuje. Zachęcam do głosowania na LibDemsów, bo jesteśmy – obok Partii Zielonych – jedyna partią, która naprawdę stoi po stronie obywateli UE i docenia ich wkład w rozwój społeczeństwa brytyjskiego, nie tylko w gospodarkę. Z tego co zauważyłem konserwatyści bardzo często podkreślają ten wkład ekonomiczny, a Vince Cable –lider Liberalnych Demokratów – niedawno powiedział, że chodzi nie tylko o gospodarkę, bo obywatele UE przyczyniają się też do rozwoju nauki, opracowując na przykład nowe patenty, rozwoju kultury, sztuki, czy po prostu poprawy codziennego życia innych mieszkańców UK. Liberalni Demokraci, chyba także jako jedyni, mocno podnosimy kwestie praw wyborczych obywateli UE.

Niektórzy mówią, że te wybory będą takim mini referendum w sprawie brexitu, zgadzasz się?

Tak, choć taką rolę bardziej spełnią jednak wybory do PE 23 maja. Wybory lokalne nie odbywają się w całym UK. Podział administracyjny powoduje, że w jednym roku wybory odbywają się tu, w drugim gdzie indziej. Poza tym w wyborach lokalnych nie każda partia może wystawić kandydatów w każdym okręgu. Znalezienie dobrego kandydata to nie jest kwestia pięciu minut. W Telford też nie wszystkie partie mają swoich kandydatów, my nie obsadziliśmy wszystkich miejsc. Ale do Parlamentu Europejskiego mamy kandydatów we wszystkich okręgach. Wyborcy do PE mogą być bardzo ciekawe.

Chciałabyś coś jeszcze powiedzieć głosującym dziś w wyborach lokalnych w całym UK?

Najważniejsze: Idźcie głosować. Nie można podchodzić do wyborów na zasadzie; mój głos nic nie zmieni, bo może zmienić. Jeśli nie zagłosujecie, to wyboru za was dokona ktoś inny. Już za późno, żeby się zarejestrować do wyborów lokalnych, ale warto się zarejestrować do następnych i do wyborów do PE (do 7 maja). I warto głosować na kandydatów Liberalnych Demokratów, bo tak jak powiedziałem jesteśmy chyba jedyna partią na skalę krajową z tak pozytywnym nastawieniem do obywateli UE. Ale chciałabym powiedzieć coś jeszcze. My przez nasza działania na trochę innym polu – współpracujemy z wieloma radnymi różnych partii i czasem łatwiej współpracuje się nam z labourzystami z Telford niż z naszymi lokalnymi radnymi. Mówię to, żeby podkreślić, że w wyborach lokalnych trzeba głosować na najlepszych ludzi, niezależnie od przynależności partyjnej.

261 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Boris Johnson wygrywa wybory parlamentarne

Historyczne zwycięstwo Partii Konserwatywnej w wyborach do Izby Gmin pozwala oczekiwać, że brexit nastąpi najpóźniej...