Gavin Williamson nowym ministrem obrony Wielkiej Brytanii

Były główny rzecznik dyscypliny partyjnej Gavin Williamson został ministrem obrony Wielkiej Brytanii. Zastąpił na tym stanowisku Michaela Fallona, który ustąpił w związku z oskarżeniami o niestosowne zachowanie wobec kobiet ze środowiska dziennikarskiego i politycznego.

Williamson nie ma żadnego doświadczenia na ministerialnym stanowisku, ani wcześniejszych związków z wojskiem. Uchodzi jednak za zaufanego człowieka premier Theresy May. W ostatnich tygodniach z powodzeniem koordynował wysiłki biura whipów przy rozbrajaniu spisków posłów z tylnych ław przeciwko swojej szefowej. Wcześniej – po nieudanych dla konserwatystów wyborach parlamentarnych – przewodził negocjacjom prowadzącym do porozumienia o wsparciu pozbawionej samodzielnej większości partii przez DUP w kluczowych głosowaniach nad wotum zaufania i finansami państwa. Według przewodniczącego północnoirlandzkiej partii odegrał w tamtych rozmowach „kluczową rolę”.

W poprzednim rządzie Williamson był sekretarzem parlamentarnym premiera Davida Camerona, a wcześniej tę samą funkcję pełnił u boku obecnego przewodniczącego Partii Konserwatywnej, a wtedy ministra transportu, Patricka McLoughlina. W parlamencie zasiadał też w komisji ds. Irlandii Północnej i był przewodniczącym ponadpartyjnej grupy ds. stwardnienia rozsianego. Williamson został głównym whipem po przejęciu stanowiska premiera przez Theresę May w lipcu 2016. Jest posłem okręgu South Staffordshire i zasiada w parlamencie od 2010.

W czasie organizowanej w kwietniu 2015 roku akcji British Poles „Spytaj swojego posła o Polaków” Gavin Williamson, napisał, że “kluczowe jest, byśmy docenili wkład, jaki Polacy wnieśli w obronę naszego wyspiarskiego narodu”. Napisał także, że udzielał się w głośnej w tamtym czasie walce o utrzymanie polskich matur, oraz że współpracował z Danielem Kawczyńskim, brytyjskim posłem polskiego pochodzenia, w organizowaniu spotkań pomiędzy polskimi i brytyjskimi parlamentarzystami.

Nominacja Williamsona, nieuchodzącego wcześniej za kandydata na stanowiska ministra obrony, zaskoczyła i spotkała się z dużą liczbą negatywnych komentarzy ze strony posłów Partii Konserwatywnej. Piątkowy Times donosi. że obawy wzbudza nie tyle brak doświadczenia nowego ministra obrony na kluczowym rządowym stanowisku, co fakt, że zabraknie go w parlamentarnym biurze whipów, które będzie się mierzyć zarówno z przeciwnikami wyznaczonego przez rządu kursu na twardy Brexit, jak i kolejnymi donosami na ministrów w związku z seksaferą.

169 More posts in Highlight category
Recommended for you
SuperSobota 19 października w brytyjskiej Izbie Gmin

Przewodnik po porządku obrad, wnioskach, poprawkach i możliwych scenariuszach Nad czym będzie głosować w sobotę...