Debata liderów 7 partii już dziś wieczorem

Najważniejsza, bo jedyna, w której zmierzą się w bezpośrednim starciu przyszły premier i przyszły lider opozycji. Ważna także dlatego, że powinniśmy usłyszeć jakie warunki postawią ewentualnym koalicjantom mniejsze partie, szczególnie SNP.

Podatki, świadczenia socjalne, cięcia w budżecie, wydatki na NHS – to najbardziej prawdopodobne tematy pytań. Odpowiedzi w zasadzie znamy. Dziś najważniejsze jest styl udzielanych odpowiedzi, precyzja, opanowanie, kultura i umiejętności dyskutowania, przekonanie do siebie publiczności. Liczy się wrażenie, ładne cytaty, żarty. Taka prawda o debatach  😉.

Ale wśród tego dwie merytoryczne ciekawostki, na które najbardziej czekam. temat imigracji już brzmi w tej kampanii wyraźnie. Czy wymskną się komuś jakieś mocniejsze słowa? I druga rzecz: polityka zagraniczna w ogóle w kampanii nie istnieje. Chyba, że w kontekście imigracji. Ciekawe więc, jakie padną dziś pytania na ten temat. Jeśli w ogóle padną. UE? Rosja?

Dla przywódców, a konkretnie przywódczyń, małych partii dzisiejsza debata to okazja wystąpienia przed szerokim gronem, które, bądźmy szczerzy, prawdopodobnie zobaczy Natalie Bennett (Partia Zielonych) i Leanne Wood (Plaid Cymru) po raz pierwszy w życiu.

Liderka SNP Nicola Sturgeon jest może nieco bardziej rozpoznawalna, ale i tak wszyscy uważają, że to Alex Salmond ciągle rządzi Szkocją.

Podstawowe informacje o dzisiejszej debacie:

W studiu ITV o godz. 20:00 pojawią się (od lewej do prawej):

Natalie Bennett (Partia Zielonych)
Nick Clegg (LibDem)
Nigel Farage (Ukip)
Ed Miliband (Partia Pracy)
Leanne Wood (Plaid Cymru)
Nicola Sturgeon (SNP)
David Cameron (Partia Konserwatywna)

Każdy wygłosi oświadczenie, potem padną 4 pytania, najprawdopodobniej o imigrację, NHS i gospodarkę. Dwugodzinną debatę zakończą oświadczenia.

Na widowni 200 osób wybranych przez ośrodek badania opinii publicznej ICM, reprezentują różne grupy wiekowe i zawodowe, 160 już wie na kogo zagłosuje, 40 wciąż się waha.

Dodaj komentarz

251 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Johnson vs Hunt w finale wyborów nowego lidera Partii Konserwatywnej

Boris Johnson i Jeremy Hunt - były i obecny minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii zmierzą...