Czy UKIP zachwieje wyborami samorządowymi w UK?

Przeciw Unii Europejskiej, przeciw energii odnawialnej, przeciw małżeństwom homoseksualnym. Już w ten czwartek dowiemy się, czy pod tymi hasłami partia Nigela Farage’s zagrozi premierowi Cameronowi w wyborach samorządowych.

Cztery lata temu wybory samorządowe przyniosły zdecydowane zwycięstwo Partii Konserwatywnej. Tym razem notowania konserwatystów są niepewne. W sondażach tracą do opozycyjnej Partii Pracy, a dodatkowo głosy odbiera im skrajnie prawicowa United Kingdom Independence Party. UKIP buduje swoją popularność przede wszystkim na żądaniu wycofania się UK z UE i na niechęci wobec imigrantów. Jej lider, Nigel Farage, umiejętnie przyciąga konserwatywny elektorat rozczarowany wprowadzeniem przez Camerona małżeństw homoseksualnych i jego polityką proekologiczną. Partia Farage’a masowo przyjmuje nowych członków, aby wystawić jak najwięcej kandydatów, ale poglądy niektórych z nich są co najmniej wątpliwe.

O obawach o przejęcie elektoratu przez UKIP najlepiej świadczy zmasowana krytyka tej partii ze strony zarówno konserwatywnej, jak i lewicującej prasy. Według Daily Telegraph, wśród kandydatów UKIP znajdowali się m. in. członkowie i sympatycy nacjonalistycznej British National Party, a także osoby o poglądach rasistowskich i antysemickich. Jako potwierdzenie gazeta przytoczyła cytaty z FB, blogów i Twittera. Partia zareagowała wycofując poparcie dla kontrowersyjnych osób. Z innej strony zaatakował dziennik the Guardian zarzucając UKIP brak oryginalnych projektów politycznych. W ujawnionej korespondencji mailowej długoletni członkowie UKIP skarżą się, że nowi są za poprawnością polityczną, uważają, że znają się na wszystkim, choć nie mają wiedzy ani doświadczenia, a ponadto wypowiadają się w kwestiach ekonomicznych i militarnych bez konsultacji, dzięki czemu partia nie może zbudować spójnej wizji.

Według sondaży Partia Konserwatywna powinna mimo wszystko utrzymać większość stanowisk w lokalnej administracji, ale wybory będą ciekawym testem badającym rzeczywistą popularność premiera Camerona oraz UKIP, która niektórzy uważają za zdolną do poważnego zamieszania w szeregach konserwatystów.

Wybory samorządowe odbędą się 2 maja 2013 r., Brytyjczycy wybiorą w nich władze w 35 hrabstwach, w tym w 27 hrabstwach niemetropolitalnych i 8 tzw. unitary authorities, głównie miastach. W wyborach mogą brać udział także obywatele innych krajów UE mieszkający na stałe w UK. Jednocześnie odbędą się także wybory uzupełniające do parlamentu w okręgu South Shields, do niedawna reprezentowanym przez byłego ministra spraw zagranicznych Davida Milibanda, który zdecydował się przenieść do USA.

Dodaj komentarz

248 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Theresa May ogłosiła rezygnację

Premier Theresa May ogłosiła, że rezygnuje ze stanowiska liderki Partii Konserwatywnej z dniem 7 czerwca....