Cameron wraca z Polski zadowolony, ale bez kompromisu

David Cameron arrives in Warsaw and is met by Prime Minister Szydlo

Photo: Crown Copyright

Polska nie zgadza się na ograniczenie imigrantom z innych państw UE dostępu do brytyjskich świadczeń pracowniczych. Pozostałe poglądy rządów Beaty Szydło i Davida Camerona są zbieżne.

Polska chce, żeby Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej i popiera brytyjskie dążenia do reform, w tym do zwiększania roli parlamentów narodowych i ograniczania unijnej biurokracji. Jednak wolny przepływ osób uznawany jest przez nowy rząd w Warszawie za fundament Unii Europejskiej i nie ma zgody na ograniczenie prawa do zasiłków.

– Rozumiemy i akceptujemy prawo Wielkiej Brytanii do podejmowania suwerennych decyzji realizujących brytyjską politykę socjalną i społeczną. Natomiast chcemy, szanując zasadę wolnego przepływu osób w Unii Europejskiej, wypracować takie stanowisko, które z jednej strony będzie możliwe do zaakceptowania dla państwa brytyjskiego, a z drugiej będzie szanowało zasadę swobodnego przepływu osób. – powiedziała na konferencji prasowej premier Beata Szydło, dodając, że wypracowanie porozumienia jest możliwie: – Mamy wspólny kierunek. Umówiliśmy się z premierem Cameronem na dalsze rozmowy.

David Cameron zaznaczył, że popiera prawo swobodnego przemieszczania się na terenie Unii Europejskiej, ale raz jeszcze podkreślił, że problemem jest skala napływu imigrantów do Wielkiej Brytanii i związana z tym presja na usługi publiczne. Komentując możliwie scenariusze na przyszłość, powiedział, że jego celem jest pozostanie w zreformowanej Unii Europejskiej, choć jeśli nie uda się przeprowadzić proponowanych reform, nie może wykluczyć innego rozwiązania.

Pod koniec przyszłego tygodnia reformy Unii Europejskiej zaproponowane przez Davida Camerona będą omawiane na spotkaniu szefów państw i rządów Unii Europejskiej. Jednak brytyjski premier przyznał w Warszawie, że osiągnięciu kompromisu jeszcze w tym roku jest mało prawdopodobne i będzie to „trudny i czasochłonny” proces. Według ministra Krzysztofa Szczerskiego z kancelarii prezydenta negocjacje w sprawie zasiłków to kwestia „miesięcy, a nie tygodni”.

Premier Cameron liczył początkowo na zamknięcie negocjacji w grudniu, teraz strona brytyjska częściej wspomina o lutowym spotkaniu Rady Europejskiej. Jeśli wkrótce nie uda się wypracować kompromisu, pod znakiem zapytania stanie możliwość przeprowadzenia referendum w UK latem 2016 r. Cameron obiecał, że referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej musi się odbyć przed końcem 2017 r., jednak ze względu na wybory we Francji i w Niemczech chciał ustalić jak najszybszy termin.

„Siostrzane” partie

David Cameron ostatni raz był w Polsce w maju, gdy u steru rządów stała jeszcze Ewa Kopacz. Teraz był pierwszym od czasu wyborów zagranicznym przywódcą odwiedzającym Warszawę. Podkreślił to i wyraził zadowolenie, że do władzy w Warszawie doszła „siostrzana” partia, z którą wspólnie zakładał formację Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

Całokształt relacji Londynu i Warszawy uznał za dobry z potencjałem do rozwoju we „wspaniałe relacji”. – Polska i Wielka Brytania są teraz naturalnymi partnerami w UE, a także w relacjach handlowych i polityce obronnej. – mówił David Cameron. Premier Beata Szydło potwierdziła te słowa, nazywając Wielką Brytanię „ważnym partnerem Polski w relacjach dwustronnych, w UE i w NATO”.

Podczas rozmów poruszano także tematy dotyczące bezpieczeństwa i obronności. Premier Cameron podkreślił brytyjskie zobowiązania do obrony sojuszników i wschodniej flanki NATO, dodał także, że pragnie, aby kolejny szczyt NATO, który odbędzie się w Warszawie, zakończył się „takim samym sukcesem” jak zeszłoroczny szczyt w Newport w Walii.

Premierzy uzgodnili także, że w styczniu odbędzie się kolejne spotkanie tzw. kwadrygi, czyli ministrów spraw zagranicznych i obrony obu krajów. Ostatnie takie konsultacje odbyły się w lipcu 2014 r.

David Cameron spotkał się z premier Szydło dwukrotnie, najpierw podczas roboczej kolacji w środę wieczorem, następnie na oficjalnym spotkaniu w czwartek rano. Wizytę zakończyło spotkanie brytyjskiego premiera z prezydentem Andrzejem Dudą. Wcześniej w środę brytyjski premier odwiedził również Bukareszt.

Dodaj komentarz

155 More posts in Highlight category
Recommended for you
BrexitBrief 32: Polowanie na May

- rozmowy rządu z opozycją w cieniu startu kampanii do PE - mega porażka torysów...