Cameron usatysfakcjonowany wizytą w Polsce

Piątkowa wizyta Davida Camerona w Polsce oficjalnie nie przyniosła żadnych zmian w polskim stanowisku na temat propozycji porozumienia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Z wypowiedzi polityków możemy wywnioskować, że Polska popiera propozycję porozumienia wypracowaną na początku tygodnia przez Brukselę i Londyn.

Choć spotkanie Davida Camerona z Jarosławem Kaczyńskim niemal przesłoniło oficjalne spotkanie z Beatą Szydło, to wypowiedź prezesa PiS pozwala nam przypuszczać, że przedstawiono na nim po prostu treść propozycji Tusk-Cameron i to tę propozycję Jarosław Kaczyński uznał za satysfakcjonującą. Nie doszło tam do jakichkolwiek dodatkowych ustaleń.

– Uzyskaliśmy dużo dla Polski i dla Polaków. Pełne zabezpieczenie dla tych, którzy już są w Wielkiej Brytanii. Jeśli [Polacy pracujący w UK] mają dzieci mieszkające w Polsce, to będą dalej otrzymywać świadczenia [od rządu Wielkiej Brytanii]. Być może będą one indeksowane, ale będą.” – powiedział Jarosław Kaczyński po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii.

Dokładnie to przewiduje opublikowana we wtorek propozycja porozumienia Londynu i Brukseli. Biorąc pod uwagę, że premier Beata Szydło powtórzyła, że Polska popiera trzy pozostałe obszary negocjacji, czyli konkurencyjność (usunięcie barier biurokratycznych, dokończenie budowy wspólnego rynku), suwerenność (więcej prawa dla parlamentów narodowych) i sprawiedliwość (zabezpieczenie interesów państw pozostających poza strefą euro), możemy stwierdzić, że podczas szczytu Rady Europejskiej 18-19 lutego Polska poprze wypracowaną treść porozumienia.

Beata Szydło raz jeszcze podkreśliła, że dla polskiej polityki i polskiej gospodarki pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej jest „niezwykle istotne”, ponieważ Wielka Brytania stanowi „fundament” UE. Premier Szydło dodała także, że „dla Polski Wielka Brytania jest partnerem strategicznym”. „Pełne strategiczne partnerstwo” podkreślił także premier Cameron. wśród wspólnych interesów i ideałów wymienił wzmacnianie bezpieczeństwa, wzmacnianie NATO w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji, rozwój gospodarczy, bezpieczeństwo energetyczne, Unię Europejską opartą na współpracy państwa narodowych.

Tego samego dnia Cameron uzyskał pełne poparcie propozycji porozumienia UK-UE podczas wizyty w Kopenhadze. Lars Rasmussen podkreślił, że zgadza się w 100 proc. z propozycją wypracowaną przez Londyn i Brukselę, szczególnie z rozdziałem dotyczącym świadczeń socjalnych i indeksowaniem zasiłków dla dzieci. Jeśli to zostanie przyjęte będą to „świetne podstawy do dalszych dyskusji na temat integracji europejskiej”.

Dodaj komentarz

17 More posts in Relacje polsko-brytyjskie category
Recommended for you
Theresa May zdymisjonowała wicepremiera dzień przed wizytą w Polsce

Damian Green został poproszony o złożenie rezygnacji, gdy wewnętrzne śledztwo wykazało, że skłamał w publicznych...