Brytyjskie media o wypowiedzi Waszczykowskiego

Większość prawicowych mediów brytyjskich zinterpretowała wypowiedzi ministra Witolda Waszczykowskiego jako gotowość do kompromisu w sprawie ograniczenia dostępu europejskich imigrantów do świadczeń socjalnych w UK.

„Według polskiego ministra spraw zagranicznych sprzeciw Polski wobec brytyjskich żądań cięcia wydatków socjalnych dla europejskich imigrantów można złagodzić porozumieniem w sprawie NATO-wskich baz w Polsce ” – napisał jeszcze w niedzielę prawicowy Daily Telegraph. Matthew Holehouse twierdzi, że słowa ministra Waszczykowskiego o możliwości pójścia na kompromis w sprawie świadczeń socjalnych dla Polaków w UK to „potencjalnie znacząca zmiana” z punktu widzenia brytyjskiego rządu i, że takie uwagi sugerują wyłom w solidarności grupy wyszehradzkiej, która w zeszłym miesiącu we wspólnym oświadczeniu odrzuciła plan Camerona.

Jednocześnie jednak dziennikarz pisze, że premier Cameron pogodził się, że nowe zasady przyznawania świadczeń nie będą mogły być oparte wyłącznie na narodowości i zamiast tego rozważa wprowadzenie zasady opartej na okresie przebywania danej osoby w UK.

Matthew Holehouse dodaje także, że Wielka Brytania najprawdopodobniej „odniesie się ze zrozumieniem” do polskich postulatów stworzenia stałych baz NATO w Europie Środkowej. Wątpliwości mają jednak Niemcy i Francja.

O „mile widzianym kompromisie” pisze prawicowy tabloid Daily Mail: „Polska daje do zrozumienia, że porozumienie ws. cięcia zasiłków jest możliwe w zamian za wysłanie żołnierzy NATO do Europy Środkowo Wschodniej”. Kompromis zarysowany przez ministra Waszczykowskiego będzie – zdaniem gazety – dobrze przyjęty przez Davida Camerona, dla którego postulat cięcia zasiłków jest najważniejszy. Gazeta przypomina, że Polacy stanowią największą grupę imigrantów w UK i choć zdecydowana większość pracuje, to wielu przysługują świadczenia pracownicze.

Daily Mail także zwraca uwagę, że to znaczna zmiana w nastawieniu Warszawy i przypomina, że zeszłoroczna wizyta Davida Camerona w Warszawie zakończyła się odrzuceniem prośby o poparcie czteroletniego zakazu dostępu do świadczeń pracowniczych dla imigrantów z Unii Europejskiej.

Obie gazety podkreślają, że minister Waszczykowski powiedział, że zmiany w polskim stanowisku są „oczywiście” możliwie.

—-

Na portalu innego konserwatywnego tabloidu Daily Express Peter Henn pisze: „Polska mówi UK: możecie ciąć zasiłki, jeśli dacie nam bazę NATO”. Dziennikarz przypomina, że w 2014 r. ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że chce, żeby w Polsce stacjonowały dwie ciężkie brygady NATO, czyli od 3 do 5 tys. ludzi, w ramach odpowiedzi na rosyjską interwencję na Ukrainie.

Lewicowy The Independent obawia się jednak, że porozumienie, które proponuje minister Waszczykowski „wywoła oburzenie w Moskwie”. Ian Johnston przypomina, że w 1997 roku Rosja i NATO zgodziły się, że w obrębie państw byłego Układu Warszawskiego stacjonować będzie tylko ograniczona liczba natowskich żołnierzy i dlatego – konkluduje dziennikarza the Independent – Rosja na pewno uzna wysłanie większej liczby za „akt wrogości”.

Wywiad ministra

Rozmowa ministra Waszczykowskiego z agencję Reutera ukazała się w niedzielę 3 stycznia. Czytamy w niej, że:

– Polsce trudno byłoby nam zaakceptować dyskryminację [Polaków przy przyznawaniu świadczeń socjalnych w UK], chyba że Wielka Brytania skutecznie wesprze nasze starania w kwestiach obronności podczas szczytu NATO w Warszawie.

W oświadczeniu wydanym przez MSZ czytamy jednak, że minister Waszczykowski powiedział, że „Polska nie protestowałaby wobec obniżenia świadczeń socjalnych dla Polaków tylko w przypadku, gdyby rząd brytyjski zdecydował się na ich obniżenie także dla wszystkich mieszkańców Zjednoczonego Królestwa.”

Na Twitterze brytyjskich dziennikarzy interesowało jednak przede wszystkim, czy w oświadczeniu pada słowa NATO i czy minister wycofuje się ze słów cytowanych przez Reutera.

Dodaj komentarz

169 More posts in Highlight category
Recommended for you
SuperSobota 19 października w brytyjskiej Izbie Gmin

Przewodnik po porządku obrad, wnioskach, poprawkach i możliwych scenariuszach Nad czym będzie głosować w sobotę...