Brytyjski parlament może zdecydować o przedłużeniu negocjacji z UE

Premier Theresa May oświadczyła w Izbie Gmin, że najpóźniej 12 marca przedstawi parlamentowi donegocjowane porozumienie brexitu. Do tego dnia ma odbyć się głosowanie ratyfikacyjne.

Premier zapewniła jednocześnie, że jeśli parlament odrzuci jej porozumienie, 13 marca odbędzie się wiążące głosowanie w sprawie wystąpienia z UE bez porozumienia. Jeśli w tym głosowaniu parlament odrzuci no deal brexit, premier zaproponuje 14 marca głosowanie nad przedłużeniem artykułu 50. Premier zapewniła, że jeśli parlament opowie się za przedłużeniem negocjacji z UE, rząd przygotuje odpowiednie regulacje.

Podczas wtorkowego oświadczeniu w Izbie Gmin premier podkreśliła, że celem rządu pozostaje wystąpienie z UE z porozumieniem 29 marca. Jeśli miałoby dojść do przedłużenia artykułu 50, premier powiedziała, że będzie ono „tak krótkie jak to możliwe”, „jednorazowe” i nie dłuższe niż do czerwca 2019. Na przedłużenie artykułu 50 musi się zgodzić 27 państw Unii Europejskiej. Do tej pory nie było sygnałów, że UE mogłoby ewentualna brytyjską prośbę odrzucić.

Gdyby premier nie zobowiązała się do przeprowadzenia głosowań nad no deal i przedłużeniem artykułu 50, ryzykowałaby kolejną porażkę w parlamentarnym głosowaniu nad dalszymi krokami brexitu, które odbędzie się w środę 27 lutego. Porażkę tę zadałyby jej najprawdopodobniej połączane siły opozycji i jej własnej partii.

O wykluczenie no deal apelowało troje wysokich rangą ministrów – minister sprawiedliwości David Gauke, minister pracy Amber Rudd i minister biznesu Greg Clark – w weekendowym wydaniu Daily Mail. Troje kolejnych niższych rangą członków gabinetu groziło podaniem się do dymisji. Według ITV w buncie mogłoby wziąć udział od 15 do 25 ministrów różnych szczebli.

Ewentualne poparcie dla tzw. poprawki Cooper/Letwin (wymuszenie na premier wiążącego głosowania ws no deal) zgłaszała też część lojalnych dotąd umiarkowanych posłów z Brexit Delivery Group, która powstała latem tego roku jako kontra do ultrabrexitowej European Research Group. BDG za swoje cele przyjęła doprowadzenie do porozumienia z UE, wystąpienie z UE 29 marca 2019 i zachowanie jedności Partii Konserwatywnej.

European Research Group spotyka się w środę po południu by zadecydować za czym opowie się w czwartkowym głosowaniu. Konferencję prasową zapowiedziała także północnoirlandzka DUP wspierająca rząd premier May kluczowymi 10 głosami, istotnymi szczególnie po odejściu w zeszłym tygodniu 3 torysek do the Independent Group.

We wtorek Theresa May nie odpowiedziała na pytanie, czy w którymś z marcowych głosowań rząd narzuci partyjną dyscyplinę, ani które opcje poprze.


117 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Johnson sugeruje UE wstrzymanie się z decyzją o kolejnym opóźnieniu brexitu

W piśmie do posłów Izby Gmin premier Boris Johnson daje do zrozumienia, że zachęca Unię...