Bruksela postara się o utrzymanie pełni praw obywateli UE w UK

Unia Europejska będzie starać się, żeby wszyscy jej obywatele, którzy do dnia Brexitu przyjadą do Wielkiej Brytanii, zachowali takie same prawa jakie mają obecnie – zapowiedział główny negocjator ze strony UE Michel Barnier.

Według Brukseli prawa 3 milionów Europejczyków mieszkających już w UK oraz 1,5 Brytyjczyków zamieszkujących w UE będą pierwszym z trzech unijnych priorytetów w dwuetapowych rozmowach między UK i UE.

Michel Barnier powiedział, że mandat negocjacyjny, który otrzymał od Komisji,  zakłada ochronę nie tylko tych imigrantów, którzy obecnie rezydują w UK, ale także tych którzy przebywali tam wcześniej lub jeszcze przyjadą przed Brexitem, a także członków ich rodzin. –  Unii Europejskiej zależy, aby te wszystkie osoby zachowały nie tylko prawo do pobytu, ale także dostęp do rynku pracy, systemu edukacyjnego, ochrony zdrowia, czy wzajemnego uznawania zdobytych kwalifikacji – powiedział w środę główny unijny negocjator na briefingu prasowym. Było to drugie tego rodzaju wystąpienie Barniera pięć miesięcy po pierwszym briefingu.

Prawa obywateli Barnier wymienił jako najważniejszy priorytet pierwszej fazy negocjacji z Londynem, która ma także objąć uzgodnienie metodologii ustaleń finansowych, czyli tzw. brytyjskiego rachunku, a także kwestie jurysdykcyjne: Unia chce, aby sądem rozstrzygającym spory dotyczące ustaleń finansowych i praw obywateli pozostał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Według Barniera bez jurysdykcji ECJ gwarancja praw obywateli pozostaną „iluzją”.

Dopiero gdy Barnier uzna, że w pierwszej fazie negocjatorzy „zrobią wystarczający postępy” będzie można otworzyć pozostałe kwestie, takie jak okresy przejściowe i kluczowe dla UK rozmowy o przyszłym porozumieniu handlowym. Barnier zaznaczył, że liczy, że stanie się to jesienią, ale nie jest w stanie podać dokładnej daty rozpoczęcia drugiej fazy ze względu na to, że są to negocjacje, a więc nic nie jest jeszcze ustalone. Także to, że Unia chce pełnych gwarancji także dla osób, które dopiero wybierają się do UK, nie oznacza, że takie gwarancje będę zapewnione w umowie z UK. Barnier wspomniał, że Wielka Brytania będzie w tych negocjacjach starać się o wyznaczenie tzw. cut-off date oddzielającej imigrację do UK na obecnych zasadach i na nowych zasadach.

(Nagranie z briefingu jest dostępne na stronach Komisji Europejskiej.)

Ogłaszając wybory, Theresa May o ponad miesiąc odsunęła początek oficjalnych negocjacji z UE, nieoficjalnie jednak te negocjacje już trwają, a jednocześnie Brexit jest ważnym elementem kampanii wyborczej w sferze merytorycznej i emocjonalnej. Czytaj dalej

 

88 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Status osób osiedlonych – settled status – wstęp

Status osób osiedlonych to nowy program brytyjskiego rządu, który ma objąć wszystkich obywateli UE, którzy...