Brexit ewolucja, nie Brexit rewolucja – komentarz

(…) obecne działania rządu świadczyć mogą o tym, że Brexit będzie ewolucją, a nie rewolucją, a to wyborcy w roku 2020 roku zadecydują o tym jak ułożą się przyszłe relacje UK-UE.

Stwierdzenie ministra Davida Davisa, że rząd nie zamierza poddawać swojej strategii negocjacyjnej pod głosowanie w parlamencie, wywoływało sporo kontrowersji na pierwszym posiedzenie parlamentu po przerwie na partyjne konwencje.  Zobacz też: „W parlamencie o „pierwszym etapie” występowania z UE”.

Premier May nie chce dopuścić do zablokowania uruchomienia procesu występowania z UE ani przez parlament, ani przez władze krajowe w Szkocji. Powołując się na fakt, że Izba Gmin przyjęła ustawę referendalną, rządowi prawnicy twierdzą, że prerogatywa królewska pozwala w tej chwili premier rozpocząć proces, który Brytyjczycy poparli w referendum. Rząd wyraźnie jednak unika publicznej debaty na temat warunków Brexitu, być może dlatego, że jeszcze ich nie ustalił, być może dlatego, że już w tej kwestii wyraźnego mandatu nie posiada.

O ile rząd może uniknąć glosowania nad uruchomieniem artykułu 50 oraz nad strategią negocjacyjną, trudno przypuszczać, aby mógł przyjąć warunki nowego porozumienia handlowego z UE bez aprobaty parlamentu. Jeśli będzie to nowy międzynarodowy traktat rząd zamierza potraktować go zgodnie z precedensem konstytucyjnym – dowiedział się od rzecznika rządu dziennikarz BBC Iain Watson. Precedens ten, według większości prawników specjalizujących się w prawie konstytucyjnym, zakłada konieczność aprobaty przez parlament.

Patrząc na obecne działania rządu: potwierdzenie chęci uruchomienia artykułu 50, deklarowaną chęć zakończenia negocjacji na temat wystąpienia ze wspólnoty w ciągu dwóch lat, deklarowaną chęć implementowania całego obecnie obowiązującego dorobku prawnego UE do prawa brytyjskiego w momencie opuszczenia wspólnoty oraz brak informacji na temat tego jak UK wyobraża sobie przyszłe relacje z UE, świadczyć może o tym, że Brexit będzie ewolucją, a nie rewolucją, a to wyborcy w roku 2020 roku zadecydują o tym jak ułożą się przyszłe relacje UK-UE.

51 More posts in Brexit_opinie category
Recommended for you
BrexitBrief 17: Wszystkie oczy na Izbę Gmin

- deal May "skazany na porażkę" w głosowaniu 11 grudnia - parlamentarne głosowanie nad przyszłością...