Boris Johnson zrezygnował ze stanowiska ministra spraw zagranicznych

To trzecia w kolejności – po Davidzie Davisie i Steve Bakerze – rezygnacja z ministerialnego stanowiska w proteście przeciwko ustaleniom z Chequers. Wieczorem do dymisji podało się dwóch kolejnych członków rządu niższego szczebla.

Wiadomość o rezygnacji ministra spraw zagranicznych pojawiła się w poniedziałek po południu, gdy Boris Johnson był wyczekiwany na konferencji w sprawie zachodnich Bałkanów. W sprawowaniu obowiązków gospodarza Johnsona zastąpił wiceminister Alan Duncan.

Johnson przebywał w tym czasie w swojej oficjalnej rezydencji przy Carlton Gardens wraz z doradcami i najbliższymi współpracownikami, ustalając tekst pisma rezonacyjnego. Do podania się do dymisji nakłaniała go otwarcie m .in. posłanka Andrea Jenkyns oraz probrexitowe media. Pojawiły się także spekulacje, że David Davis proponował wspólne odejście z rządu jeszcze w weekend.

W charakterystycznym dla siebie stylu Johnson napisał w końcu do May: „Marzenie o brexicie umiera, dusząc się nieuzasadnionym brakiem wiary w siebie” i dodał „naprawdę zmierzamy w kierunku statusu kolonialnego”. Jeden z liderów kampanii Vote Leave, a obecnie promotor organizacji Change Britain, uzasadnił decyzję o odejściu niezadowoleniem z kształtu propozycji brexitu wypracowanych przez gabinet na piątkowym posiedzeniu w Chequers.

Johnson jest szczególnie niezadowolony z opóźniania procesu decyzyjnego, co jego zdaniem zmieniło „brexit” w „pół-brexit”. Jest przeciwny współnemu rynkowi towarów, które „pozostawi części gospodarki brytyjskiej pod kontrolą UE bez prawa głosu”, pozbawi UK możliwości stanowienia własnego prawa praktycznie pozbawi możliwości podpisywania umów o wolnym handlu. Johnsonowi nie podpoba się też porzucenie przez gabinet pomysłu procedury rozbieżności z regulacjami UE. Podobnie jak dzień wcześniej David Davis Johnson uznał, że UE wymusi na UK dalsze koncesje, w tym w polityce migracyjnej i wielkości opłat.

„Przykro mi z powodu Pana rezygnacji – i jestem nią nieco zaskoczona – po naszych owocnych rozmowach w Chequers w piątek” – odpisała Theresa May, co w połączeniu z okolicznościami dymisji należy odczytywać jako otwarty konflikt.

Wieczorem kancelaria premier podała , że nowym ministrem spraw zagranicznych zostanie dotychczasowy minister zdrowia Jeremy Hunt. Jego stanowisko na czele ministerstwa zdrowia przejął Matt Hancock. Hancocka za sterami ministerstwa kultury, mediów i sportu zastąpił z kolei dotychczasowy prokurator generalny Jeremy Wright. Wcześniej ogłoszono, że Davida Davisa w ministerstwie ds. Brexitu zastąpi Dominic Raab.

158 More posts in Highlight category
Recommended for you
Johnson vs Hunt w finale wyborów nowego lidera Partii Konserwatywnej

Boris Johnson i Jeremy Hunt - były i obecny minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii zmierzą...