Bercow przeciw nowej próbie głosowania tego samego dealu z UE w Izbie Gmin

Spiker Izby Gmin oświadczył, że – zgodnie z ponad 400-letnią procedurą – rząd nie może przedstawić pod głosowanie w Izbie Gmin w jednej sesji po raz kolejny porozumienia, które zostało już raz odrzucone. Oddala to możliwość trzeciego głodowania ratyfikacyjnego w tym tygodniu.

John Bercow oświadczył w poniedziałek po południu w Izbie Gmin, że jeśli rząd chce poddać pod głosowanie merytorycznie inne porozumienie niż ostatnio, będzie to zgodne z procedurą, jeśli jednak będzie to to samo porozumienie lub porozumienie de facto tej samej treści, będzie to niezgodne z procedurą.

Zaznaczył, że ta decyzja nie jest ostateczna, a w czasie odpowiedzi na pytania dodał, że wszystko zależy od okoliczności. Przy czym „z dużym prawdopodobieństwem” zakłada, że żeby obecny deal mógł zostać ponownie poddany pod głosowanie potrzebne będą zmiany wynegocjowane z UE.

Rząd cały czas rozmawia z DUP, starając się przekonać koalicjanta do poparcia dealu. Na razie bez postępów. W weekendowych talk show ministrowie zapowiadali, że jeśli DUP przekonać się nie uda, to do Rady Europejskiej (czwartek) głosowanie i tak się nie odbędzie.

Theresie May udało się przekonać do poparcia dealu kilku torysów, którzy dotąd byli przeciwni.

Jednak 23 ultrabrexitowców napisało w liście do Daily Telegraph, że zamierzają nadal głosować przeciw. Dealu nie popiera nadal także kilku remainersów w Partii Konserwatywnej, którzy chcą drugiego referendum. Przeciw jest niemal cała opozycja. Nie jest jasne ilu labourzystów w tej chwili było skłonnych poprzeć deal May. Podsumowując jednak, na ten moment, nawet, gdyby John Bercow zgodził się na głosowanie, May prawdopodobnie znów by przegrała.

117 More posts in Brexit_fakty category
Recommended for you
Johnson sugeruje UE wstrzymanie się z decyzją o kolejnym opóźnieniu brexitu

W piśmie do posłów Izby Gmin premier Boris Johnson daje do zrozumienia, że zachęca Unię...