Będzie debata nad nowym wnioskiem o English votes for English laws

800px-Flag_of_England.svgDyskusja o wykluczeniu nie-angielskich posłów z głosowania nad ustawami dotyczącymi wyłącznie Anglii, tzw. „English votes for English laws”, wróci do brytyjskiego parlamentu w przyszłym tygodniu. Głosowanie nad ostateczną propozycją nie wcześniej niż jesienią.

Rząd pracuje nad reformą sposobu głosowania w Izbie Gmin równolegle z pracami na zwiększeniem autonomii Szkocji. Na początku lipca lider Izby Gmin ogłosił nową propozycję. Zamiast ustawy o głosowaniu w angielskich sprawach tylko przez angielskich posłów, zaproponował zmianę regulaminu parlamentarnego poprzez wprowadzenie dodatkowego etapu legislacyjnego wyłącznie przy ustawach dotyczących Anglii. Angielscy posłowie mogliby na nim samodzielnie zawetować decyzje dotyczące ich okręgów.

Liberalni Demokraci, wspierani przez SNP i Partię Pracy, stwierdzili, że to pomijanie drogi parlamentarnej. Według opozycji rząd próbuje wprowadzić reformę bocznymi drzwiami, brakuje dyskusji i zamiast prawdziwych zmian jest „chaos”.

Według propozycji Graylinga to speaker Izby Gmin miałby decydować, która ustawa dotyczy wyłącznie Anglii. Downing Street ma jednak wątpliwości, jak postępować w kwestiach dotyczących teoretycznie Anglii, ale mających wpływ na wysokość finansowania dla Szkocji przy obliczeniach według formuły Barnetta.

Po protestach opozycji i uwagach z kancelarii premiera Grayling ma w poniedziałek przedstawić nową propozycję, która zostanie poddana dwudniowej debacie. Następnie lider Izby Gmin jeszcze raz przeanalizuje wszystkie pomysły i najwcześniej jesienią podda nowy wniosek pod głosowanie.

Zobacz też komentarz: Zapowiada się gorąca dyskusja nad „English votes for English laws” (Grzegorz Wenarski)

Dodaj komentarz

247 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Andrea Leadsom podała się do dymisji

W środę wieczorem do dymisji podała się liderka Izby Gmin Andrea Leadsom. Probrexitowa była minister...