Atak terrorystyczny na Westminster

„Chory i zdeprawowany atak terrorystyczny” – tak premier Theresa May określiła wydarzenia w okolicach brytyjskiego parlamentu, które doprowadziły do śmierci przynajmniej 5 osób, w tym sprawcy zamachu.

W środę popołudniu samochód najpierw staranował przechodniów na Westminster Bridge, a następnie rozbił się o płot otaczający brytyjski parlament. Kierowca wtargnął na teren parlamentu, gdzie śmiertelnie ranił nożem policjanta i sam został ostatecznie zastrzelony. W wyniku ataku śmierć poniosło także 3 przechodniów, a ponad 40 osób zostało rannych.

Premier Theresa May została natychmiast ewakuowana, a parlament zamknięty i odcięty. W środku przez kilka godzin pozostawały setki posłów, pracowników i gości.

Gdy służby przywróciły kontrolę nad sytuacją zebrała się rządowa komórka do spraw sytuacji kryzysowych. Po niej premier wygłosiła oświadczenie, informując, że wybór miejsca ataku nie był przypadkowy i celowo uderzał w wartości demokratyczne Wielkiej Brytanii:

Terroryści zdecydowali się uderzyć w serce naszej stolicy, gdzie spotykają się ludzie wszystkich narodowości, religii i kultur, aby wspólnie świętować wartości wolności, demokracji i swobody wypowiedzi. Na ulicach Westminsteru, gdzie ma swoją siedzibę najstarszy parlament, swoje korzenie ma także duch wolności, który wyczuwalny jest nawet w najodleglejszych zakątkach globu. A wartości, które Parlament reprezentuje – demokracja, wolność, prawa człowieka, rządy prawa – są podziwianie i szanowane przez wolnych ludzi na całym świecie.”

Premier zapowiedziała, że każda próba ataku na podstawowe wartości zakończy się porażką:

Jutro parlament będzie obradował tak jak zwykle. A Londyńczycy – I wszyscy ci, którzy przyjechali do tego wspaniałego miasta – wstaną rano i spędzą dzień, tak jak zwykle. Wsiądą do pociągów, wyjdą z hoteli, będą chodzić po tych ulicach, będą żyć swoim życiem. Nigdy nie poddamy się terrorowi. I nigdy nie pozwolimy się podzielić przez głosy nienawiści i zła.”

Oświadczanie podobnej treści wydał także burmistrz Londynu Sadiq Khan, który także zapewnił, że Londyn nie da się zastraszyć terrorystom.

PRAWDOPODOBNY PRZEBIEG INCYDENTU

W środę około godziny 14:40 samochód jadący z południowego Londynu zjechał tuż przed mostem Westminster Bridge na chodnik po lewej stronie. Taranując po drodze przechodniów, kierowca pędził w kierunku Big Bena i placu Parliament Square. Zjechawszy z mostu kierowca gwałtownie skręcił w lewo i rozbił samochód na płocie ogradzającym siedzibę brytyjskiego parlamentu, tu także raniąc przechodniów. Samotny napastnik porzucił następnie auto, obiegł ogrodzenie i wtargnął na parlamentarne błonia bramą wjazdową. Tu doszło do konfrontacji z policją. Gdy mężczyzna dźgnął nożem jednego z policjantów, pozostali otworzyli ogień.

Zespoły medyczne na miejscu udzieliły pomocy zarówno sprawcy, jak i policjantowi. Wśród pierwszych, którzy ruszyli na pomoc funkcjonariuszowi, był poseł Partii Konserwatywnej Tobias Ellwood. Niestety bezskutecznie. Londyńska policja ujawniła wieczorem, że policjant zmarł, i że był to 48-letni Keith Palmer, „mąż i ojciec”, na służbie od 15 lat.

Równolegle udzielano pomocy przechodniom poszkodowanym w okolicy Big Bena i na moście. Do akcji włączył się personel szpitala Św. Tomasza, która znajduje się po drugiej stronie Tamizy tuż przed wjazdem na most. Tam też trafiła większość ofiar. Służby wyłowiły także z rzeki kobietę, która znalazła się w wodzie najprawdopodobniej zepchnięta z mostu w czasie ataku.

Wieczorem policja ujawniła, że poza funkcjonariuszem śmierć poniosło także 3 przechodniów, których tożsamości na razie nie ujawniono. Ponad 40 osób zostało rannych, w tym wiele ciężko. Wśród rannych są n.in. francuscy uczniowie przebywający w Londynie na wycieczce oraz trzech policjantów, którzy przypadkowo znaleźli się na moście.

Sprawca ataku zmarł w szpitalu. Policja zna jego tożsamość, ale na razie jej nie ujawnia. Rzecznik londyńskiej policji poinformował, że atak traktowany jest tak zamach terrorystyczny z powiązaniami islamistycznymi.

169 More posts in Highlight category
Recommended for you
SuperSobota 19 października w brytyjskiej Izbie Gmin

Przewodnik po porządku obrad, wnioskach, poprawkach i możliwych scenariuszach Nad czym będzie głosować w sobotę...