Ambasador Rzegocki o Polakach w UK w komisji sprawiedliwości Izby Lordów

Przewidywalność i klarowność – to oczekiwania ambasadorów Polski i Rumunii w sprawie statusu obywateli UE przebywających już w UK po Brexicie. Dan Mihalache i Arkady Rzegocki odpowiadali we wtorek, 18 października, na pytania lordów w komisji ds. unijnego wymiaru sprawiedliwości.

Priorytetem polskiego rządu jest utrzymanie wszystkich obecnie przynależnych Polakom przebywającym w UK praw po wystąpieniu UK z UE, ponieważ „wszystkie te prawa są równie ważne” – powiedział komisji ambasador Arkady Rzegocki.

Ambasador Rumunii Dan Mihalache dodał, że bardzo ważne jest podanie przez Brytyjczyków daty dzielącej stare (obecne) zasady polityki migracyjnej od nowych: „Przewidywalność i klarowność są najważniejsze, [chcielibyśmy wiedzieć] czy to będzie dzień referendum, czy moment uruchomienia procesu wystąpienia z UE, czy jeszcze jakiś inny termin.” – powiedział Dan Mihalache.

Stwierdzając, że koszt wykształcenia lekarzy, czy pielęgniarek w Rumunii to ogromy wkład Rumunii w funkcjonowanie brytyjskiego NHS, ambasador Mihalache wprowadził nieco humoru do debaty, która koncentrowała się głównie na danych statystycznych. Większość pytań komisji dotyczyła liczb – ilu Polaków i Rumunów aktualnie przebywa w UK, ilu z nich to pracownicy sezonowi lub studenci, ilu osiągnęło już status rezydenta. Odpowiadając, obydwaj ambasadorowie opierali się jednak na publicznie dostępnych danych brytyjskich (ONS, NIN). Po niemal godzinie ambasador Rumunii zaproponował, aby zamiast skupiania się na statystykach porozmawiać o wartościach i wizjach przyszłych relacji.

Było to jedno z pierwszych wystąpień Arkadego Rzegockiego w brytyjskim parlamencie. Ambasador Rzegocki pełni funkcję ambasadora RP w Londynie od sierpnia i zastąpił na tym stanowisku Witolda Sobkowa.

Wystąpienie przez komisją ambasador Rzegocki rozpoczął od przypomnienia poświęcenia polskich żołnierzy w czasów drugiej wojny światowej, dodał także, że rozmawiając o relacjach polsko-brytyjskich należy pamiętać o wkładzie Polaków w kształtowanie historii Europy poprzez ich walkę z totalitarnymi reżimami: nazizmem, faszyzmem i komunizmem. Mówiąc o dziedzictwie, które powinno jednoczyć Polskę i Wielką Brytanię, wspominał o podobieństwach systemów parlamentarnych i prawach konstytucyjnych. W tym świetle przedstawił polskie wątpliwości na temat statusu Polaków na Wyspach i ich ochrony ich praw po Brexicie: „status ten jest daleki od jasności – musimy mieć pewność, że prawa nabyte będą chronione”.

Ambasador Mihalache we wstępnym oświadczeniu powiedział, że Rumuni szanują wynik referendum, choć żałują, że Brytyjczycy zagłosowali za wystąpieniem z UE. Podkreślił, że Rumunia chce utrzymać dobre relacje z Wielką Brytanią, współpracować w sprawach dotyczących polityki, szczególnie polityki obronnej, bezpieczeństwa, harmonizacji stanowisk w polityce zagranicznej. „Współpraca będzie trwać [niezależnie od obecności lub nieobecności UK w UE], jednak w tej chwili ważne są jasność i przewidywalność przyszłego statusu naszych obywateli w UK.” – zakończył ambasador Mihalache.

Nagranie z posiedzenia komisji jest dostępne na stronie Parliament TV.

155 More posts in Highlight category
Recommended for you
BrexitBrief 32: Polowanie na May

- rozmowy rządu z opozycją w cieniu startu kampanii do PE - mega porażka torysów...