17 torysów przeciw zawieszaniu parlamentu w październiku

Izba Gmin opowiedziała się przeciwko zawieszeniu parlamentu w celu przeprowadzenia brexitu bez porozumienia. Opinię w tej sprawie – stosunkiem głosów 315-274 – posłowie wyrazili, przyjmując poprawkę Benna & Burta do projektu ustawy o przywracaniu władzy w Irlandii Północnej.

To kolejny element układanki budującej presję na Borisa Johnsona, który jest faworytem do przejęcia funkcji lidera Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii. Przeciwnicy no deal chcą, żeby zrezygnował z opcji brexitu bez porozumienia bez zgody Izby Gmin.

Poprawka skonstruowana jest tak, że w kombinacji z innymi przyjętymi poprawkami, nakazuje odbywanie posiedzeń Izby Gmin w październiku, nawet w sytuacji gdyby premier zdecydował się zawiesić parlament.

Opinia Izby Gmin na tym etapie przyjmowania projektu ustawy nie jest wiążąca, ale ma duże znaczenie polityczne, ponieważ nowy premier nawet w koalicji z DUP będzie dysponował przewagą jedynie 3 mandatów w Izbie Gmin. Przyjęcie poprawki było możliwe, ponieważ przeciwko rządowi zagłosowało 17 torysów, a znaczna liczba ministrów, w tym kanclerz Philip Hammond, wstrzymała się od głosu.

Projekt ustawy – po głosowaniu dwóch dalszych poprawek – wróci jeszcze do Izby Lordów, która może go ponownie odesłać do Izby Gmin. Nowego premiera Wielkiej Brytanii poznamy 23 lipca.

261 More posts in Polityka w UK category
Recommended for you
Boris Johnson wygrywa wybory parlamentarne

Historyczne zwycięstwo Partii Konserwatywnej w wyborach do Izby Gmin pozwala oczekiwać, że brexit nastąpi najpóźniej...