10 dni polityki zagranicznej Theresy May

PARYŻ I BERLIN MAJĄ PIERWSZEŃSTWO

O konstruktywne rozmowy na temat Brexitu i utrzymanie silnych relacji dwustronnych zabiegała nowa brytyjska premier podczas pierwszych wizyt zagranicznych w Berlinie i w Paryżu 20 i 21 lipca. W obu stolicach usłyszała, że Europa czeka na ruch Wielkiej Brytanii i nie będzie negocjacji bilateralnych, tylko rozmowy z całą Unią.

Pierwsza wizyta zagraniczna nowej premier w dwóch najważniejszych europejskich stolicach zaledwie w tydzień od objęcia urzędu miała pokazać, że pomimo odrzucenia przez Brytyjczyków członkostwa w UE, Wielka Brytania nie odwraca się od Europy, pozostaje otwarta i chętna do współpracy. Theresa May zapewniała swoich francuskich i niemieckich odpowiedników, że chce prowadzić konstruktywne rozmowy o przyszłych relacjach Wielkiej Brytanii z Unia Europejską i budować silne relacje bilateralne. Angela Merkel i François Hollande niezależnie od siebie mocno podkreślili, że uruchomienie procesu wystąpienia z UE i przedstawienie modelu przyszłych relacji leży w gestii rządu brytyjskiego. Europa czeka i przedstawi swoje stanowisko, gdy zapozna się z brytyjskimi postulatami.

Obie wizyty nowa premier zaczęła od zapewnień o przyjaźni i złożenia kondolencji bliskim ofiar zamachów terrorystycznych odpowiednio w Wurzburgu i Nicei. – Niemcy są naszym ważnym partnerem i szczególnym przyjacielem Wielkiej Brytanii – mówiła Theresa May na konferencji prasowej w Berlinie. Podkreślając wspólną historię, związki kulturowe i językowe z Niemcami, przypomniała, że w ostatnich dekadach między Berlinem i Londynem nawiązany został silny sojusz, odzwierciedleniem czego była wizyta Królowej Elżbiety w Berlinie rok temu. Angela Merkel również rozpoczęła od wyrazów współczucia i zapewnień o modlitwie za ofiary zamachów. W dalszej części mówiła o wspólnych wartościach i przekonaniach oraz partnerstwie w NATO, G20 i G7. Zapewniła, że także chce bliskich relacji gospodarczych i politycznych, ale jednocześnie, że tak jak Wielka Brytania ma zamiar reprezentować interesy własnych wyborców.

BREXIT TO BREXIT, ALE CZYM JEST BREXIT?

Najbardziej oczekiwane informacje – na temat daty rozpoczęcia procesu występowania z UE i kształtu przyszłych relacji z UE – do tej pory nie padły. W obu stolicach Theresa May powtórzyła znane z wypowiedzi w kraju hasło, że „Brexit oznacza Brexit”, dając tym samym do zrozumienia, że jedynym pewnikiem w tej chwili jest zamiar realizacji woli Brytyjczyków i wystąpienie z UE. Pierwszym poważnym krokiem w tę stronę na arenie międzynarodowej była wcześniejsza deklaracja w telefonicznej rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem o zrzeczeniu się prezydencji w UE, która przypadała na drugą połowę 2017 roku.

Goszcząc w Europie, May stwierdziła, że podchodzi to kwestii Brexitu konstruktywnie, ale wynegocjowanie wyjścia z UE zajmie dużo czasu, bo przygotowanie wymaga poważnej i skrupulatnej pracy: – Chcę, żeby to było racjonalne i uporządkowane odejście – powiedziała brytyjska premier w Berlinie, zapewniając, że UK nie uruchomi art. 50 przed końcem roku.

Z doniesień z UK wiadomo, że z jednej strony dotychczasowa minister spraw wewnętrznych nie spieszy się z wypracowaniem modelu nowych relacji z UE i letnie miesiące ma raczej zamiar spędzić na dopracowaniu programu wewnętrznego spojenia kraju i walce z niesprawiedliwością społeczną, z drugiej zaś, że jest gotowa wysłuchać propozycji swojego nowego ministra do spraw Brexitu Davida Davisa. Wszystkie funkcje związane z wystąpieniem z Unii Europejskiej Theresa May powierzyła aktywnym działaczom obozu Leave. Niewykluczone, że oczekuje od nich przedstawienia spójnej wizji Brexitu, dla siebie zaś rezerwuje rolę weryfikatora.

Ze słów europejskich przywódców wynika, że decyzja o odłożeniu uruchomienia art. 50 na kilka miesięcy została wstępnie zaakceptowana. Kanclerz Merkel podkreśliła, że nowy brytyjski rząd ma mandat wyborców do przeprowadzenia Brexitu i to od Londynu zależy kiedy ten proces zostanie uruchomiony. Merkel potwierdziła, że zgodnie z unijnym prawem Wielka Brytania musi najpierw złożyć formalną notyfikację, traktaty nie zobowiązują jednak do uczynienia tego w konkretnym momencie.  Słowa te powtórzył dzień później na konferencji z Theresą May prezydent Francji, zaznaczając, że nie ma sensu wdawać się w prawnicze szczegóły, bo ważne jest, że Wielka Brytania wystąpi z UE, ale zawsze będzie politycznie i geograficznie w Europie i francuskie stanowisko nie przewiduje karania Brytyjczyków za decyzję o opuszczeniu wspólnoty.

Merkel dodała, że nowy rząd potrzebuje czasu na zdefiniowanie swoich interesów, co odczytano jako zezwolenie na być może nawet półroczny okres przygotowań przed uruchomieniem art. 50. Merkel i Hollande podkreślili, że Londyn musi najpierw zdefiniować czego od Unii Europejskiej oczekuje. Odwołując się poniekąd do trudnych i nie zawsze satysfakcjonujących negocjacji z Davidem Cameronem Merkel powiedziała, że w interesie wszystkich leży, żeby UK szczegółowo i jasno przygotowało swoje stanowisko negocjacyjne i przedstawiło jasno jak widzi swoje dalsze relacje z UE.

MODEL RELACJI DO NEGOCJACJI

Wielka Brytania na razie jednak jasnej wizji swoich relacji z Unia nie ma. Pytana o przyszłość swobodnego przepływu osób do i z Wielkiej Brytanii May raz jeszcze powiedziała, ze wyborcy jasno powiedzieli, że chcą kontroli przepływu osób z UE i będzie to jedna z kwestii do negocjacji i, które rząd ma zamiar przeprowadzić po myśli Brytyjczyków. Dodała też, że UK chce jednocześnie dobrego porozumienia w sprawie handlu towarami i usługami.

W Wielkiej Brytanii mówi się, że w kwestii przyszłych relacji z UE May jest zwolenniczką opcji pośredniej między modelem norweskim, który zapewnia bezcłowy dostęp do wspólnego rynku, ale zobowiązuje do wpłacenia składek do unijnego budżetu i akceptowania swobodnego przepływu osób, oraz modelem kanadyjskim, umową o wolnym handlu, która jednak nie obejmuje swobodnego przepływu usług, które stanowią 70 proc. Brytyjskiej gospodarki.

O modelu kanadyjskim, jako najlepszym rozwiązaniu, pisał dla ConservativeHome, minister David Davis. Z kolei minister spraw zagranicznych Boris Johnson nadal podtrzymuje nierealistyczną jak się wydaje wizję, w której Wielka Brytania daje swoim obywatelom możliwość osiedlania się i pracy w UE, kontroluje takie same przywileje obywateli UE i ma pełny dostęp do wspólnego rynku. Wszystkie informacje na temat struktury zarządzania procesem Brexitu wskazują, że najważniejszą rolę odegra w nim premier May, a na drugim miejscu znajdzie się minister David Davis. Niewykluczone jednak, że dużo do powiedzenia będzie miał także były minister spraw zagranicznych, a obecnie kanclerz Philip Hammond.

Szczegółów brytyjskiej propozycji Europa będzie wyczekiwać już jesienią. Pytany o możliwość zachowania przez Wielka Brytanię dostępu do wspólnego rynku i ograniczenia swobodnego przepływu osób, prezydent Hollande powiedział, że wszystko będzie kwestią negocjacji . Wielka Brytania sama jednak musi określić jak daleko może się posunąć w swoich żądaniach. Prezydent Francji powiedział, że 4 swobody unijne, przepływ towarów, usług, osób i kapitału, są nierozdzielne.

Na marginesie, wyjaśniając kwestie praw tych obywateli UE, którzy mieszkają obecnie w UK , May powiedziała, że mogliby nie utrzymać swoich praw tylko w sytuacji, gdyby obywatele brytyjscy nie utrzymali praw nabytych w UE. Prezydent Hollande potwierdził, że celem jest zachowanie obecnego statusu takich osób.

POROZUMIEŃ BILATERALNYCH NIE BĘDZIE, NEGOCJACJE PRZED NEGOCJACJAMI OWSZEM

W Berlinie May zapewniła, że choć zmieni się natura relacji między Londynem i Berlinem, Wielka Brytania chce utrzymać jak najbliższe relacje gospodarcze. – Niemcy są obecnie drugim największym partnerem handlowym UK na świecie i drugim największym źródłem inwestycji zagranicznych w UK. – przypomniała brytyjska premier, dodając, że na rozwoju współpracy z pewnością zależy także niemieckim firmom. To pierwsze bezpośredni apel z Londynu do niemieckich przedsiębiorców, którzy w czasie negocjacji przyszłego porozumienia handlowego mogą naciskać rząd w Berlinie na jak najłagodniejsze obciążenia cele w handlu z UK. Mówiąc o przyszłych relacjach i negocjacjach May zauważyła: – Zaczyniamy od mocnych podstaw, wiary w liberalizm rynkowy i wolny handel.

Jeśli jednak ktoś w Londynie oczekiwał, że Niemcy spróbują – wbrew unijnym regulacjom – wynegocjować dwustronne porozumienie z Londynem, to niemieckie źródła rządowe wyprostowały to myślenie, zakulisowo ostrzegając, że Merkel uważa, że nadchodzą ciężkie czasy, długi i trudny proces, w którym UK będzie musiało negocjować z całą Unią i nie będzie mogło wykorzystać Niemiec do zagwarantowania sobie dobrego porozumienia.

Nie można się jednak oszukiwać, że do żadnych nieformalnych negocjacji przed uruchomieniem art. 50 nie dojdzie. Brytyjska premier będzie podróżować po Europie, badając nastroje i prezentując własne poglądy. To samo zapewne uczyni Philp Hammond i być może także inni oficjele  z trzech głównych ministerstw zaangażowanych w Brexit. Wielka Brytania pozostaje członkiem UE, politycy będą się więc spotykać na obradach Rady i Rady Europejskiej, a także przy okazji pełnienia obowiązków w innych organizacjach międzynarodowych i wydarzeniach partyjnych i politycznych. Najbliższe takie wielkie wydarzenie do jesienne spotkanie grupy G20. Prywatne i zawodowe kontakty polityków i doradców liczą się dziś bardziej niż kiedykolwiek i miejmy nadzieję, że obecny polski rząd zdaje sobie z tego sprawę.

Dodaj komentarz

169 More posts in Highlight category
Recommended for you
SuperSobota 19 października w brytyjskiej Izbie Gmin

Przewodnik po porządku obrad, wnioskach, poprawkach i możliwych scenariuszach Nad czym będzie głosować w sobotę...